Otwarte szkolenie Organizatorów Turystyki i Krajoznawstwa 2015

W marcu 2015 roku upłynęła połowa kadencji władz Oddziału Miejskiego PTTK  im. Aleksandra Janowskiego Lublinie wybranych na Walnym Zjeździe Sprawozdawczo – Wyborczym w dniu 23 marca 2013 roku,. Na  posiedzeniu w dniu 25 marca 2015 roku Zarząd Oddziału przyjął przedstawioną przez Biuro Oddziału informację o stanie kadry programowej naszego oddziału i imprezach turystyki kwalifikowanej zorganizowanych w latach 2013 – 2014. Oto nasuwające się wnioski:

W świetle sprawozdawczości statystycznej obserwujemy wzrastającą liczbę organizowanych przez koła i kluby imprez turystyki kwalifikowanej, jednak w  zorganizowanych rajdach i wycieczkach w 2014 roku wzięła łącznie udział podobna do 2013 roku liczba uczestników (liczba uczestników zorganizowanych w roku 2013 przez koła i kluby Oddziału Miejskiego PTTK imprez turystyki kwalifikowanej to 206, uczestnicy to 4520 osób; w roku 2014 liczba imprez to 209, uczestnicy to 4376 osób). Wszystkie oddziały w województwie lubelskim zorganizowały w roku 2013 łącznie 590 imprez i wycieczek turystyki kwalifikowanej z udziałem 19913 uczestników zaś w roku 2014 – imprez i wycieczek turystyki kwalifikowanej zorganizowano 618 z udziałem 21449 uczestników. Oznacza to, że poza imprezami sztandarowymi w większości kół i klubów Oddziału Miejskiego PTTK wystąpiła tendencja do organizowania imprez bardziej kameralnych, stwarzających możliwości bliższego kontaktu pomiędzy uczestnikami. Sprawozdania z działalności kół i klubów przedstawiane w 2014 roku na zebraniach plenarnych z  udziałem prezesów kół i klubów, potwierdzają tę tendencję. Pokazują również, że w wielu kołach i klubach większe jest obecnie zainteresowanie organizowaniem i udziałem w wycieczkach turystyki powszechnej.
W oddziałowych komisjach, kołach i klubach panuje dobry koleżeński klimat wpływający na rozwój różnych form działalności organizacji. Oddziałowe komisje, koła i kluby podejmują współpracę z powstającymi stowarzyszeniami o podobnym profilu organizującymi działalność na polu turystyki i krajoznawstwa w Lublinie i Regionie Lubelskim. Dzielą się posiadaną wiedzą i doskonalą umiejętności.
Niezwykle cenne jest to, że koła i kluby Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie uzyskują wsparcie samorządów dla organizowanych przez siebie sztandarowych przedsięwzięć, ale również coraz częściej włączają się swoim potencjałem kadrowym do imprez inicjowanych i organizowanych przez samorządy. Przykładem niech będzie cykl imprez organizowanych przez Miasto Lublin na przełomie kwietnia i maja pod wspólnym hasłem Sezon Lublin.
Krajoznawstwo pozostaje wciąż ruchem społecznym.
Do rozwoju organizacyjnego Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Aleksandra Janowskiego i możliwości upowszechniania przez jego członków wiedzy o miejscu zamieszkania, Regionie Lubelskim i Kraju przyczynia się aktywność kadry PTTK, posiadana przez nią wiedza oraz chęć służenia członkom Towarzystwa oraz mieszkańcom.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom członków oddziału oraz oddziałów PTTK skupionych w Porozumieniu Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego, Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie zainicjował w 2013 roku szkolenie kadr turystyki kwalifikowanej i znakarzy szlaków turystycznych. Podjął je między innymi we współpracy ze specjalistami z oddziałowych Komisji: Krajoznawczej, Turystyki Pieszej i Turystyki Górskiej.
Rozpoczęty w 2013 roku pierwszy cykl szkolenia dobiegł końca w roku 2014.
W latach 2013/2014 niezależnie od szkolenia kadr turystyki kwalifikowanej podjęto inne szkolenia, np. szkolenie i doszkalanie kadr przewodników turystycznych współorganizowane przez Oddział Miejski PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie i Koło Przewodników Miejskich i terenowych PTTK im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego. W latach 2013/2014 oddział zaprosił do udziału w szkoleniu wszystkich członków i sympatyków zainteresowanych poszerzeniem posiadanej wiedzy. Prowadzone szkolenia umożliwiały m.in. poznanie historii turystyki i krajoznawstwa oraz działalności  Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego dawniej i dziś.
Szkolenia zakończyły się uroczystym wręczeniem certyfikatów a także (dla członków PTTK) uprawnień kadry PTTK: Znakarza Szlaków Turystycznych, Instruktora Krajoznawstwa Regionu, Przodownika Turystyki Pieszej i Przodownika Turystyki Górskiej. Warto podkreślić, że organizatorzy umożliwili uczestnikom szkolenia zdobycie odznak krajoznawczych i turystyki kwalifikowanej.
Koleżanki i Koledzy,
Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego Lublinie postanowił w bieżącym roku zorganizować we współpracy z oddziałowym Klubem Organizatorów Turystyki, szkolenie Organizatorów Turystyki i Krajoznawstwa.
Do udziału w tym szkoleniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat działalności programowej PTTK. W pierwszej kolejności zachęcamy do udziału tych, którzy nie posiadają jeszcze żadnych uprawnień turystycznych. Spotkania szkoleniowe będą odbywały się w uzgodnione soboty, lub inne dni tygodnia od połowy maja do połowy września. Zapisy zainteresowanych koleżanek i kolegów prowadzi Biuro Oddziału Miejskiego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie. Kierownictwo organizowanego kursu objęli: Katarzyna Komisarczuk, wiceprezes Klubu Organizatorów Turystyki, Czesław Cheliński, prezes Klubu Turystyki Kajakowej „Ciernik” i Regina Babisz, członek Koła Kadry Turystyki Górskiej.

Z koleżeńskim pozdrowieniem

Prezes Oddziału  Andrzej Wasilewski